Czym palić w piecu jak nie ma węgla w sprzedaży?

Dlaczego warto wybrać ekogroszek Ekosun jako sposób ogrzania swojego domu?

Przed zbliżającym się sezonem grzewczym – całe mnóstwo rodzin zadaje sobie pytanie „jaki węgiel wybrać?”. Wiedząc jak duża jest to inwestycja – chcą dotrzeć do sprawdzonych dostawców, którym mogą zaufać. Na rynku dostępne są też różne rodzaje węgla kamiennego, co nie ułatwia podjęcia decyzji. Na jaki węgiel warto się zdecydować? I dlaczego jest to tak popularny sposób ogrzania domów?

Węgiel – nasze dobro narodowe.

Węgiel kamienny to palna skała osadowa, powstała na skutek przemian nagromadzonej materii organicznej. Przemiany te zachodzą pod wpływem różnych czynników – głównie biologicznym, biochemicznych i geologicznych. Węgiel wszyscy znamy i lubimy – głównie ze względu na jego skuteczność, a więc ciepło, jakie daje w mroźne dni. Jego jakość zależy oczywiście od miejsca wydobycia. Węgiel nie topi się, nie rozpuszcza w żadnym popularnym rozpuszczalniku. Jak być może pamiętamy z lekcji chemii – występuje w postaci grafitu, diamentu, fullerenu oraz bezpostaciowo – jako sadza. Dziś na tapet weźmiemy jednak węgiel kamienny, znajdujący zastosowanie w ogrzaniu domów. To właśnie węgiel kamienny charakteryzuje się znaną nam wszystkim czarną barwą, sporą kruchością i zawartością. Kiedy się spala – powstaje płomień. Węgiel kamienny zaliczamy do węgli humusowych – czyli kopalnych, pochodzenia organicznego (głównie roślinnego). Polska jest największym producentem węgla kamiennego na terenie Unii Europejskiej – z czego możemy być dumni. To dla naszego kraju tak zwany „surowiec strategiczny” – zaspokajający 60% zapotrzebowania energetycznego kraju.Największe złoża występują na terenie Górnego Śląska i Lubelszczyzny. Nic dziwnego, że Polacy tak chętnie wybierają węgiel jako sposób ogrzania domów – dzięki niskim kosztom instalacji oraz ewentualnej naprawy kotłów – całe mnóstwo rodzin postawiło na węgiel kamienny. I choć rokrocznie jest to dość spora inwestycja – decydując się na zakup cennego surowca od sprawdzonego dostawcy, możemy cieszyć się wspaniale ogrzanym domem w sezonie jesienno-zimowym. Węgiel jest więc nie tylko skuteczny, ale i… ekologiczny! To od nas – użytkowników pieców – zależy jak bardzo przyjazne naturze będzie to rozwiązanie. Jeśli posiadamy wysokiej jakości piec – zadbajmy również o to, by węgiel, który do niego dostarczamy cechowała wysoka jakość. Jeśli zmiana pieca jest jeszcze przed nami – nie decydujmy się na najtańsze rozwiązanie. Wybierzmy wysokiej jakości węgiel kamienny i wspólnie zadbajmy o planetę!

Ekogroszek, miał, a może orzech?

gdzie kupić opła na zimę 2022

Być może sporo z nas słyszało już o ekogroszku – węglu kamiennym o wielkości ziaren, mających od 5 do 25 mm. Ekogroszek to świetne rozwiązanie dla miłośników ekologii – zawiera do 1% siarki oraz generuje do 10% popiołu. Biorąc pod uwagę inne formy sprzedaży węgla – jest to naprawdę niewiele! Ekogroszek zaliczany jest do typu średniego – ze względu na wielkość ziaren. W typie grubym znajdziemy popularny orzech (również kostkę i kęsy), co oznacza, że jego wielkość to co najmniej 25 mm. W grupie miałowej plasuje się z kolei miał – jego wielkość nie przekracza 6 mm. Węgiel kamienny określa się również za pomocą parametrów – najistotniejszym z nich jest tak zwana „wartość opałowa”. Co to oznacza w praktyce? Wartość opałowa to nic innego jak ilość energii, jaką węgiel może przekształcić w ciepło w trakcie spalania. Wartość opałowa uzależniona jest od od zawartości popiołu oraz wilgoci w węglu. Wartość opałową wyrażamy w MJ (megadżulach) / kg (kilogram). I tak – węgiel niskokaloryczny, idealnie sprawdzający się do palenia w cieplejsze dni, ma wartość opałową w przedziale 17-19 MJ/ kg, węgiel średniokaloryczny – 20-25 MJ/kg, a wysokokaloryczny (w sam raz na mroźne dni) – 25-30 MJ/kg. Ale to nie wszystko! Równie ważne są typy węgla, które różnią się miedzy sobą między innymi sposobem spalania. Dla przykładu – typ 31 (płomienny) spala się czysto i łatwo, wytwarzając płomień w kolorze żółtym, typ 32 (gazowo-płomienny) świetnie sprawdzi się w przypadku domowych kotłów i wytwarza pomarańczowy płomień, a typy 34 i 35 (koksujące) – używane są w przemyśle.

Jak wybrać sprawdzonego dostawcę? 

Wybór dostawcy węgla to nie lada wyzwanie! Decydując się za zakup drewna kamiennego na cały sezon – zwróć uwagę na jego jakość. Pamięta,j, by wybierać produkt z zaufanego źródła – dobry jakościowo węgiel posłuży Ci dłużej niż ten o słabej jakości! Dobrze, gdy dostawca węgla posiada certyfikaty, które zawierają konkretne dane z analiz – dzięki czemu masz pewność, że kupujesz węgiel dobrej jakości. W zależności od potrzeb swoich i swojej rodziny – wybierz formę kostki, miału, ekogroszku bądź orzecha. Pamiętaj, że dobry miał powinien przypominać żwir – nie piasek. Zwróć uwagę również na wilgotność węgla – ten o zbyt dużej może być trudny w transporcie oraz przechowywaniu. Typ węgla, najczęściej wybierany przez Klientów, to tak zwany „32.1” – posiada kaloryczność w przedziale 26-28 MJ/kg, nie spieka się i łatwo się spala. Zaufaj sprawdzonemu dostawcy i ciesz się świetnie ogrzanym domem przez całą zimę!

W sprzedaży  w Bielsko-Biała : ekogroszek EKOSUN.