Jak urządzić ogród z pomocą koparki ??

Jak urządzić ogród z pomocą koparko – ładowarki?

Kompleksowa budowa ogrodu to inwestycja, która wymaga czasu i pieniędzy. Aby nie marnować, warto zainwestować w projektowanie ogrodów. Czemu? Nikt nie buduje domu bez projektu, a podobny zabieg jest opłacalny przy zakładaniu ogrodu.

Zakładając, że mamy już projekt ogrodu, co dalej?

Zbuduj ogród – krok po kroku

Kolejność pracy ma kluczowe znaczenie. Kolejne etapy są odpowiednie dla rozległych ogrodów, a pewne etapy, takie jak montaż systemu nawadniania czy montaż oświetlenia, nie odbędą się przy mniej skomplikowanych inwestycjach.

Posprzątaj po budowie

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie terenu. Resztki materiałów budowlanych, bałagan, opakowania to typowe zdjęcia domu po jego wykończeniu. Usługi transportowe bardzo nam ułatwią nam takie prace.

Usuń chwasty przez ręczne opryskiwanie – może być konieczne powtórzenie podczas budowy ogrodu. Pamiętaj, że opryskiwanie zielonych części rośliny jest skuteczne, a nasiona chwastów w glebie szczęśliwie wykiełkują, jeśli zapewnisz im wodę i nawóz.

Niwelacja terenu

  • Na tym etapie rzeźbimy teren ręcznie na mniejszych powierzchniach lub przy pomocy koparko-ładowarki w większych ogrodach.
  • Tworzymy skarpy lub budujemy mury oporowe.
  • Jeśli planujemy budowę basenu lub oczka wodnego w ogrodzie, zrobimy to na tym etapie prac. Wykopaną glebę można wykorzystać do kształtowania krajobrazu lub zabrać.

Przygotować projekt

Budujemy konstrukcje ogrodowe takie jak altany, pergole i grille.

Powierzchnia

Po wyrównaniu nawierzchni koparko – ładowarką Volvo wykonujemy nawierzchnię pamiętając o pozostawieniu przepustów lub ułożeniu kabli do oświetlenia i rur nawadniających. Do takich prac świetnie nada się Koparka Takeuchi

Obiekt podziemny

Kolejnym etapem jest ułożenie uzbrojenia podziemnego: rur nawadniających oraz kabli oświetlenia ogrodu. Szczególną uwagę należy zwrócić na dokładne zagęszczenie wykopu. Tutaj możemy zdać się na siły natury i poczekać, aż ziemia opadnie zimą, lub przyspieszyć ten proces zagęszczając wykopy wodą – najlepiej warstwami co 20 cm.

Przygotować glebę

Jest to krytyczny etap wzrostu roślin i trawnika. Zwykle po zakończeniu budowy gleba jest zagęszczana, co nie jest dobrą wiadomością dla większości roślin.

Sadzenie

Kupując rośliny zwracajmy uwagę, aby były zdrowe i nie zdeformowane. Wszelkie plamy, przebarwienia i naloty na liściach dyskwalifikują materiał szkółkarski.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie się do sadzenia rabatów.

Teraz zaczynamy sadzić rośliny, zaczynając od największych drzew, potem duże krzewy, potem mniejsze krzewy, a na końcu byliny.

Jeśli mamy wyhodować więcej roślin, po prostu umieszczamy w grządkach jak najwięcej roślin w ciągu jednego dnia. Resztę doniczki połóż obok doniczki – ułatwi to podlewanie (szczególnie ważne w czasie upałów).

Po posadzeniu rośliny pokrywamy korą lub żwirem. Zahamuje to wzrost chwastów i zmniejszy utratę wody.

Trawnik

Mamy tu dwie możliwości: układanie trawników na rolkach lub wysiewanie nasion. Pierwsza metoda ma prawie te same zalety: natychmiastowe efekty wizualne, wykorzystanie trawnika tydzień później i mniejszy wzrost chwastów. Największym minusem jest koszt, średnia cena jest dwa razy wyższa niż zasianego trawnika, a także nie możemy wybrać mieszanki traw. Zaletami trawników kośnych są niższe koszty instalacji, zwłaszcza na większych powierzchniach oraz możliwość precyzyjnego dopasowania mieszanki traw do lokalnych warunków.

Podstawą sukcesu trawnika, jeśli chodzi o wałowanie i siew, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Jeśli podłoże nie jest odpowiednio przygotowane, zaniedbujemy pielęgnację i podlewanie, a w krótkim czasie możemy zniszczyć najpiękniejszy trawnik na rolkach.

I co dalej??

Zaproponowany plan pracy zapewnia optymalizację kosztów budowy ogrodu oraz płynny przebieg prac. Jest to szczególnie ważne w małych ogrodach o ograniczonej przestrzeni do aktywności.

Kolejność etapów można do pewnego stopnia modyfikować, na przykład najpierw zakładanie trawnika, a następnie sadzenie roślin.

Ta zmiana kolejności prowadzi do pytań o to, co zrobić z glebą w dołkach po roślinach i deptaniem po założonych trawnikach.

Dlatego zanim zaczniemy, warto dokładnie przemyśleć kolejność prac w ogrodzie, aby budowa przebiegała szybko i sprawnie.

Pragniesz stworzyć niepowtarzalny ogród przy użyciu koparko – ładowarki? Zapraszamy do kontaktu, pomożemy Ci w najtrudniejszych pracach związanych z niwelacja terenu, wykopami, przekopami, uporządkowaniem działki z niepotrzebnych materiałów budowlanych 😊